2013-14 Barnes County Tournaments

Girls Tournament

2014 Girls Tournament - Jan. 14, 17, 18
Tuesday, Jan. 14
3:00 p.m.: (1) Maple Valley 53, (8) Barnes County North 31
4:30 p.m.: (4) LLM 62, (5) WF Sheyenne 23
6:00 p.m.: (2) Enderlin 50, (7) Griggs Co. Central 32
7:30 p.m.: (3) Sargent Central 63, (6) FS/HP 50

Friday, Jan. 17
3:00 p.m.: Barnes County North 52, West Fargo-Sheyenne 45
4:30 p.m.: Griggs County Central 41, FSHP 29
6:00 p.m.: Maple Valley 38, LaMoure-LM 28
7:30 p.m.: Enderlin 53, Sargent Central 41

Saturday, Jan. 18
7th place: FS/HP 66, WF-Sheyenne 45
5th place: Griggs County Central 28, Barnes County North 24
3rd place: LaMoure-Litchville-Marion 55, Sargent Central 50
Championship: Maple Valley 45, Enderlin 30

All Tournament Team
Presley Paintner, Griggs County Central
Kayla Scott, Barnes County North
Lexi Archer, Finley-Sharon/Hope-Page
Abbie Tinjum, Maple Valley
Hannah Schlecht, Sargent Central
Jacey Alber, LaMoure-Litchville-Marion
Megan Kasowski, Maple Valley
Megan Johnson, Enderlin
*Kelsey Laufenberg, Enderlin
*Rylee Nudell, Maple Valley
*Unanimous selection

Sportsmanship Award
Griggs County Central

Free Throw Champion
Tiffany Beaver, Sargent Central

Listen Live - Q101.1 FM
Watch Live
Tournament News: NewsDakota.com, Valley City Times-Record

Boys Tournament

2013 Boys Tournament - Dec. 10, 12, 14
Tuesday, Dec. 10
3:00 p.m. - (1) Milnor 69, (8) Barnes County North 42
4:30 p.m. - (4) Maple Valley 50, (5) Sargent Central 38
6:00 p.m. - (2) LaMoure/Litchville-Marion 65, (7) Finley-Sharon/Hope-Page 43
7:30 p.m. - (6) Griggs County Central 62, (3) Enderlin 58

Thursday, Dec. 12
Consolation Semifinal: Sargent Central 58, BCN 43
Consolation Semifinal: Enderlin 82, FSHP 35
Semifinal: Milnor 57, Maple Valley 48
Semifinal: LaMoure-Litchville-Marion 51, Griggs County Central 45

Saturday, Dec. 14
7th Place: FSHP 54, BCN 46
5th Place: Enderlin 67, Sargent Central 43
3rd Place: Griggs County 37, Maple Valley 28
Championship: Milnor 63, LLM 45

Free Throw Champion
Dan Lindgren, Enderlin

All Tournament Team
TJ Steckler, Barnes County North
Riley Nelson, Griggs County Central
Drew Thielges, LaMoure-Litchville-Marion
Jayden Grover, Griggs Country Central
Dan Lindgren, Enderlin
Brady Thielges, LaMoure-Litchville-Marion
Anthony Olson, LaMoure-Litchville-Marion
James Richman, Maple Valley
Briton Bussman, Milnor
Wyatt Mund, Milnor

Sportsmanship Award
Sargent Central

Tournament News: NewsDakota.com, Valley City Times-Record